تبلیغات
هنر تبلیغات و گرافیک - خط و خوشنویسی در ایران

خط و خوشنویسی در ایران

دوشنبه 29 آذر 1389 ساعت 18 و 28 دقیقه و 20 ثانیه

نویسنده : Zdesigner
ارسال شده در: طراحی حروف و خوشنویسی ،


ایرانیان در طول تاریخ برای هنر ارزشی خاص قائل بودند و به همین دلیل در این زمینه آثار ارزنده ای به جای گذاشتند كه هم اكنون زینت بخش موزه های دنیاست.

هنرمندان ایرانی با استفاده از هنر خطاطی و خوشنویسی و كاربرد آن در اشكال گوناگونی مانند كتیبه ها و انواع صنایع دستی مانند سفال ، معرق، منبت، خاتم كاری و...

پایه های برخی  از سمبل ها و نشانه های گرافیكی را بنا نهاده بطوری كه مبانی برخی از آثار گرافیك امروز ایران با توجه به این مبانی شكل می گیرد و موجب می گردد تمام سبك های گوناگون خوشنویسی اسلامی به جایگاه مقرر و مقتضی خود دست یابند و موجبات خلق آثار ارزشمندی را فراهم سازند.

اهمیت و ارزش آثار ایرانی ، ما را بر آن می دارد كه به تحقیق در رابطه با آثار گذشته خود بپردازیم. هنر ایرانی بسیار وسیع و از جوانب گوناگون قابل بررسی می باشد كه یكی از آن جلوه ها در بافته های ایرانی است كه خود اهمیتی ویژه دارد.

بین ارزشهای بصری و گرافیكی خط نوشته ها با معنا و مفهومشان رابطه وجود دارد و با تحقیق می توان به كشف راز و رمز روابط هندسه پنهان خط نوشته و ارزشهای گرافیكی دست یافت.


خوشنویسی از جمله هنرهایی است كه روزگار طلایی خود را در عهد تیموری داشته است ، زیرا توسط خود شاهزادگان و اشراف هم انجام می شد و حتی كاربرد آن در سطحی بود كه كلماتی از قرآن را برای استفاده در منسوجات و فلز كاری انتخاب می كردند.

خط نستعلیق هم از جمله خطوطی است كه در این عصر رایج شد و در بناها و كتابها استعمال گردید. تزیین با خط در این دوران به اوج كمال خود رسید و عصر طلایی خود را در ایران سیر كرد

( خط نوشته ها روی پارچه های اسلامی – لیدا فتحی- كارشناسی ارشد ارتباط تصویری – دانشگاه تربیت مدرس- دو فصلنامه مدرس هنر- دوره دوم شماره2 پاییز و زمستان 1386 – صفحه 63)
دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: دوشنبه 29 آذر 1389 ساعت 20 و 17 دقیقه و 03 ثانیه