تبلیغات
هنر تبلیغات و گرافیک - تدبر در نشانه‌های الهی با خلق آثار هنری و ادبی

تدبر در نشانه‌های الهی با خلق آثار هنری و ادبی

شنبه 6 شهریور 1389 ساعت 12 و 26 دقیقه و 33 ثانیه

نویسنده : Zdesigner
ارسال شده در: فراخوان مسابقات ،


تدبر در نشانه‌های الهی با خلق آثار هنری و ادبی


 

به گزارش مركز اطلاع رسانی وروابط عمومی وزارت آموزش وپرورش، اولین جشنواره فرهنگی، هنری و ادبی نشانه‌ها به صورت کشوری به همت کانون استان کرمانشاه و با همکاری اداره‌ی کل حفاظت محیط زیست این استان قرار است روز اول آذر 1389 میزبان بچه‌های هنرمند و نویسندگان نوقلمی باشد که نگاه دقیق و موشکافانه خود به آفرینش و طبیعت را در آثارشان به تصویر می‌کشند.
در این میان بزرگسالان نیز می‌توانند در این رقابت فرهنگی‌، هنری و ادبی شرکت کنند.
برگزار کنندگان این جشنواره در فراخوانی که به تازگی منتشر کرده‌اند از علاقه‌مندان خواسته‌اند که آثار خود را در سه زمینه ادبی، فرهنگی و هنری تا روز اول آبان امسال به دبیرخانه جشنواره ارسال کنند.
در مقدمه‌ی این فراخوان با اشاره به آیه 20 سوره ذاریات که خداوند نشانه‌های روی زمین را برای اهل یقین می‌داند آورده است: به دنیا نگاه کن و بیاندیش و به کشف نشانه‌های خداوند بپرداز. همان آیاتی که پروردگار در قرآن کریم با زبانی روشن و زلال انسان‌ها را به تدبر در آن‌ها با عقل و اندیشه دعوت کرده است.
بر اساس این فراخوان کودکان و نوجوانان در بخش ادبی، آثار خود را در رشته‌های شعر، قطعه ادبی و داستان با موضوع‌های "آسمان آیینه حضور توست"، "به هر کجا رو کنم جلوه‌ی روی تو ببینم"، "طبیعت، کتاب آفرینش"، "من، امانت‌دار نشانه‌های تو" و "گل‌ها لبخند تو هستند" بر روی کاغذ ثبت می‌کنند.
همچنین در بخش هنری نیز آثار در 4 رشته‌ی نقاشی، خوشنویسی، عکاسی و پویانمایی (انیمیشن) پذیرفته می‌شود.
دبیرخانه جشنواره‌ی کشوری "نشانه‌ها" در رشته‌ی ‌نقاشی، تکنیک را آزاد، مخاطب را کودک و نوجوان، اندازه اثر را 25× 35 و موضوع را نشانه‌های خداوند بر روی زمین (جلوه‌هایی از زیبایی، نظم و قدرت خداوند) تعیین کرده است.
نوجوانان (دوره راهنمایی و دبیرستان) و بزرگسالان علاقه‌مند به هنر خوشنویسی نیز می‌توانند به خلق آثاری به خط نستعلیق، شکسته نستعلیق و یا ثلث در قطع A4 یا A5 با موضوع "جملات، آیات و احادیثی کوتاه از نشانه‌های خالق یکتا" دست بزنند.
در همین حال مخاطبان نوجوان و بزرگ‌سال در بخش عکاسی نیز "زیبایی خلقت از دریچه‌ی دوربین" را در آثارشان به تصویر می‌کشند.
در این بخش از هر شرکت کننده 5 قطعه عکس رنگی یا سیاه و سفید در قطع‌های 18×13 یا 25×20 پذیرفته می‌شود.
بخش پویانمایی نیز فیلم‌های نوجوانان و بزرگسالان را به صورت آنالوگ یا دیجیتال با تکنیک آزاد و زمان کمتر از سه دقیقه دریافت می‌کند.
این گزارش می‌افزاید بخش فرهنگی جشنواره نشانه‌ها در کرمانشاه به تحقیق و پژوهش‌های نوجوانان و بزرگسالان با موضوع طبیعت اختصاص یافته است.
علاقه‌مندان به شرکت در این جشنواره باید آثار خود را با تکمیل فرم ثبت‌نام شامل مشخصاتی مانند نام و نام خانوادگی، سن، شماره تلفن و نشانی دقیق پستی با ذکر عنوان بخشی که متقاضی شرکت در آن هستند تا روز اول آبان 1389 به نشانی کرمانشاه، شهرک کارمندان، ایستگاه دوم، جنب سینما فرهنگ، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، دبیرخانه‌ی جشنواره نشانه‌ها ارسال کنند.
به گفته‌ی مدیر کانون استان کرمانشاه بخش نهایی جشنواره روز اول آذر در این شهر با حضور برگزیدگان و تعدادی از نویسندگان، هنرمندان و چهره‌های شاخص عرصه‌ی فرهنگ و هنر کشور و استان برگزار می‌شود.
رضا موزونی توضیح داد که در بخش جنبی جشنواره، نمایشگاهی از آثار برگزیده و کلکسیونی از سنگ‌ها و هسته‌ها به نمایش گذاشته می‌شود.
وی ضمن قدردانی از سازمان حفاظت محیط زیست استان یادآور شد که جوایزی به برگزیدگان جشنواره توسط این سازمان و کانون در همان روز اهدا خواهد شد.
گفتنی است برای شرکت علاقه‌مندان در بخش‌های مختلف جشنواره محدودیتی در نظر گرفته نشده است.
 
 


دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: - -